اصول طراحی فضای سبز چیست؟

اصول طراحی و اجرای فضای سبز چیست؟

اصول طراحی و اجرای فضای سبز را می دانید؟ در این مقاله از شیراز کناف قصد داریم به معرفی این اصول بپردازیم. با ما همراه باشید.

اصول طراحی و اجرای فضای سبز

اصول طراحی فضای سبز چیست؟

اینکه در خانه های خود از فضای سبز استفاده کنید سبب می شود تا احساس بهتری نسبت به زندگی کردن در آن داشته باشید. در ادامه ی مقاله شما را با اصولی که به شما کمک می کنند تا طراحی فضای سبز را به شکل موثرتری اجرا کنید آشنا خواهیم کرد.

برای اینکه این کار را به صورت تخصصی انجام دهید می توانید به مراکز طراحی و اجرای فضای سبز در شیراز مراجعه کنید.

برای طراحی فضای سبز تعادل را حفظ کنید

اصول طراحی فضای سبز چیست؟

تعادل در زمان طراحی و اجرای فضای سبز برای خانه ها بسیار مهم است و آن را در ابتدای کار آورده ایم. دلیل استفاده از فضای سبز زیباتر کردن محل کار یا زندگی است، به همین دلیل این کار باید به گونه ای انجام شود که بیش از اندازه شلوغ یا خلوت نباشد.

معمولا وقتی از تعادل صحبت می کنیم، بیشتر افراد به فکر تقارن می افتند. یعنی اگر در قسمتی از فضای مورد نظر خود از یک المان فضای سبز استفاده کردید باید حتما این کار را به صورت قرینه برای قسمت دیگر فضا هم انجام دهید. اما این کار در زمان متعادل کردن طراحی فضای سبز هیچ الزامی ندارد.

وقتی  از تعادل در طراحی و سپس اجرای فضای سبز صحبت می کنیم منظورمان این است که همه ی المان های موجود در فضا به صورتی معقول و متناسب با اصول فضاسازی به کار رفته باشند.

برای اینکه به تاثیر زیبایی فضای سبز در خانه یا محل کار خود پی ببرید بهتر است مقاله ی دیوار سبز یا گرین وال چیست؟ را مطالعه کنید.

هارمونی را با دقت مورد نظر قرار دهید

اصول طراحی فضای سبز چیست؟

مورد دیگری که باید حتما به آن دقت داشته باشید این است که حتما دقت کنید تا هارمونی یا هماهنگی در میان اجزای مختلف فضا برقرار شود. برای این کار باید به رنگ ها و متریال هایی که می خواهید در کنار فضای سبز خود به کار بگیرید دقت کنید.

مثلا برای یک گل یا گیاه زینتی قطعا استفاده از یک فلاورباکس چوبی بهتر از یک ظرف فلزی است. چون استفاده از چوب کمک می کند تا بتوانید حس طبیعی بودن فضا را خیلی بهتر ایجاد کنید.

در صورتی که می خواهید از المان ها به صورت تخصصی در فضای سبز خانه یا محل کار خود استفاده کنید می توانید به مراکز طراحی فلاورباکس در شیراز مراجعه کنید.

کنتراست یا نقطه ی کانونی ایجاد کنید

اصول طراحی فضای سبز

اهمیت استفاده از نقطه ی کانونی این است که این نقاط کمک می کنند تا سایر المان ها به شکل بهتری به چشم مخاطب بیایند. به همین دلیل بهتر است که در زمان استفاده از فضای سبز در محل مورد نظرتان از ابتدا به فکر ایجاد یک نقطه ی کانونی یا کنتراست مناسب برای آن باشید.

در ادامه چند مورد را برای استفاده از آن ها به عنوان نقطه ی کانونی بیان می کنیم:

  • شما میتوانید از اشکال گیاهی مختلفی که شکلی متفاوت نسبت به کل فضای سبز شما دارند به عنوان نقطه ی کانونی استفاده کنید
  • همچنین به کار بردن مجسمه های هنری می تواند گزینه ی دیگری برای ایجاد کنتراست باشد
  • حوضچه های آب نه تنها زیبایی  و سرزندگی را به شما هدیه می دهند بلکه کمک می کنند تا بتوانید نقطه ی کانونی فضای سبز خود را ایجاد کنید
  • رنگ های روشن در میان گیاهانی که به عنوان فضای سبز استفاده می کنید هم میتواند به عنوان یک انتخاب مناسب برای ایجاد کنتراست در نظر گرفته شود
  • از دیگر راه هایی که می توان برای ایجاد کنتراست از ان کمک گرفت ایجاد برجستگی در یکی از المان های فضای سبز است

محیط را ساده نگه دارید

اصول طراحی فضای سبز چیست؟

همانطور که در بخش تعادل هم گفتیم بهتر است از هر چیزی در حد معینی بهره ببرید. شما با استفاده به اندازه از هر کدام از المان های فضای سبز در خانه های خود کمک میکنید تا این فضا به شکل بهتری به چشم بیاید.

ریتم و خط در فضای سبز

  • شما می توانید با استفاده از عناصر استاندارد در خانه های خود و برای فضای سبز ریتم معینی را ایجاد کنید
  • اگر بتوانید از رنگ هایی با کنتراست متعادل (سبز پررنگ و سبز کم رنگ) در فضای سبز خود به درستی استفاده کنید، می توانید ریتم مناسبی را به فضای سبز خود بدهید

نکات مهم در زمان طراحی فضای سبز

اصول طراحی فضای سبز چیست؟

در ادامه به نکاتی که به شما کمک می کنند تا فضای سبز مناسبی را طراحی کنید اشاره می کنیم.

1) موقعیت محیط یا ساختمان را بررسی کنید

باید زمین جایی که قرار است در آن فضای سبز ایجاد کنید را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. علاوه بر خاک محیط باید بدانید که وضعیت آب و هوایی منطقه ی مورد نظر شما به چه شکلی است.

اصول طراحی فضای سبز چیست؟

2) یک نقشه ی کلی از طراحی فضای سبز داشته باشید

شما می توانید این کار را بر روی کاغذ یا با استفاده از نرم افرارهای مخصوص انجام دهید. آن چه که در این مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد این است که بتوانید یک طرح کلی از آنچه قرار است ایجاد شود  را بر روی کاغذ یا نرم افزار پیاده کنید.

3) برآورد هزینه و زمان انجام کار

اصول طراحی فضای سبز چیست؟

هزینه و زمان انجام کار یکی دیگر از مواردی است که برای همه ی افراد اهمیت بسیار بالایی دارد. اساس طراحی کردن فضای سبز هم این است که از ابتدا هر دوی این موارد کاملا شفاف و مشخص باشند.

4) مشورت گرفتن از متخصص طراحی فضای سبز

اگر در طراحی فضای سبز خانه های خود تخصص ندارید و می خواهید این کار را به بهترین شکل آن انجام دهید بهتر این است که از کسانی که در این زمینه تجربه و تخصص کافی دارند کمک بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله از شیراز کناف اصول صحیح طراحی و اجرای فضای سبز را با شما در میان گذاشتیم تا بتوانید به دور از شلوغی و تجمل یک فضای سبز مناسب برای خانه های خود طراحی کنید.

در صورتی که شما هم نکته دیگری درباره ی طراحی اصولی فضای سبز می دانید آن را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *