شرح وظایف دفاتر مهندسی

شرح وظایف دفاتر مهندسی | تفاوت دفتر مهندسی و شرکت مهندسی

نیاز هر پروژه وجود کارشناس و سرپست دفتر مهندسی است. اما با وظایفت دفاتر مهندسی آشنایی دارید؟ خیلی از مهندسین پروزه های ساختمان سازی به خوبی شرح وظایف دفاتر مهندسی را نمی دانند به همین دلیل تصمیم گرفته ایم به صورت کامل شرح وظایف دفاتر مهندسی و تخصص هایی که یک مهندس عمران در این حوزه نیاز دارد را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

شرح وظایف دفاتر مهندسی

در هر پروژه و در تمام مراحل بستن قرارداد یک مهندس دفتر مهندسی وظایف ویژه ای را بر عهده خواهد داشت. تقسیم بندی وظایف دفتر مهندسی بر اساس زمان پروژه طی شده تعیین می شود و مشخص میکند دفتر مهندسی در هر قسمت از کار در واقع در ابتدا کار، در حین اجرا و تحویل کار، از طرف هر کدام از عوامل پیمانکار، مشاور و کارفرما چه وظایفی را دارد.

مهارت های مورد نیاز یک مهندس دفتر مهندسی

در مرحله اول هر پروژه ای مهارت های یک مهندس بسیار اهمیت دارد. توانایی نقشه خوانی، آنالیز قیمت، تسلط کامل روی فهارس بها، آشنایی با طریقه شرکت در مناقصات، متره و برآورد، آشنایی کامل با موافقتنامه، شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمان همگی مواردی هستند که یک مهندس دفاتر مهندسی باید بداند.

شرح وظایف دفاتر مهندسی

اما حتما تجربه اجرایی کردن نقشه ها و یا زمانبدی دقیق نهایی شدن پروژه نیز مهم و ضروری است و با داشتن مهارت های گفته شده یک مهندس دفتر فنی می تواند به یک فرد مهم در شرکت تبدیل گردد.

اگر به دنبال دفاتر مهندسی خوب در شیراز هستید به لینک درج شده مراجعه کنید. آدرس و شماره تماس این شرکت ها در لینک درج شده قرار گرفته است.

دفتر مهندسی در حین اجرای کار

از وظایف دفاتر مهندسی بعد از اینکه پیمانکار مناقصه را برنده شد این است که پیمانکار وارد مرحله عملی انجام پروژه خواهد شد. دفتر مهندسی پیمانکار در این بخش کارهای زیاید را انجام خواهد داد. یکی از مهمترین کارها در این مرحله، مستندسازی پروژه و تهیه ی گزارش ها در بخش پیمانکار و بررسی آن ها در بخش مشاور و کارفرما می‌باشد. این مرحله نیاز به دقت و نظم بالایی دارد.

مراحل تحویل پروژه دفتر فنی عمران

در این مرحله از وظایف دفاتر مهندسی، باید کارهای مهمی را انجام شود. دفتر فنی پیمانکار در این زمان باید صورت وضعیت های قطعی را تهیه و تنظیم کند و به مشاور یا کارفرما تحویل بدهد.

در مرحله تحویل باید مدارک تحویل موقت و قطعی را تهیه و تنظیم نماید و در اختیار مشاور و کارفرما بگذارد. در بخش مشاور و کارفرما هم بررسی این موارد کار اصلی دفتر فنی است و باید با دقت تمام این اطلاعات را بررسی کنند تا کارفرما بدون نقص پروژه انجام شده را تحویل بگیرد.

تفاوت دفتر مهندسی و شرکت مهندسی

شرکت های فنی و مهندسی به شرکت های اطلاق می شود که امور فنی، مهارتی و مهندسی را به انجام می رسانند؛ این نوع شرکت ها دارای موضوع و نامی فنی و مهندسی می باشند که می بایست آن را مورد توجه قرار دهند. مهندسین برای انجام پروژه های بزرگ فنی مهندسی اقدام به ثبت قانونی و رسمی شرکت خود می کنند.

اشتراک‌گذاری