نورپردازی مناسب برای پذیرایی های مختلف

نورپردازی مناسب برای پذیرایی چگونه است؟ + نکات مفید و کاربردی

آیا می دانستید نورپردازی مناسب برای پذیرایی نقش بسیار مهمی در زیبایی خانه شما دارد؟ اینکه پذیرایی را با بهترین وسایل و دکوراسیون طراحی کنید کاری بسیار مفید و تاثیرگذار است، اما تا زمانی که آن را به کسی نشان ندهید به خواسته خود که زیبایی خانه است نخواهید رسید. برای دیده شدن پذیرایی باید نورپردازی مناسبی داشته باشید.

استفاده از نورپردازی مناسب در پذیرایی یکی از روش های مهم و تاثیرگذاری است که به شما کمک می کند تا زیبایی پذیرایی خود را چندین برابر کنید. شما می توانید با نگاهی به لیست و اطلاعات کامل دکوراسیون داخلی در شیراز برای نورپردازی هر چه بهتر از شرکت های مختلفی ایده بگیرید.

در این مقاله از سایت شیراز کناف با ما همراه باشید تا درباره اهمیت نورپردازی صحبت کنیم. همچنین موارد استفاده انواع تجهیزات نورپردازی را برای شما شرح می دهیم و نهایتا نکات مفیدی را بیان می کنیم تا بتوانید نورپردازی مناسبی برای پذیرایی خود داشته باشید. با ما همراه باشید.

چرا نورپردازی پذیرایی مهم است؟

نورپردازی مناسب برای پذیرایی

بر هیچ کسی پوشیده نیست که پذیرایی یکی از مهم ترین قسمت های هر خانه ای است. مهمانی ها در پذیرایی خانه ها برگزار می شوند و مهمان ها هم زیبایی یا زشتی پذیرایی را به عنوان نمودی از جلوه ظاهری کل خانه در نظر می گیرند.

علاوه بر موارد فوق اهالی خانه و به خصوص خانم ها دوست دارند خانه زیبایی داشته باشند.

از طرفی در هر نقطه ای از خانه نورپردازی بسیار مهم است. اگر نور زیادی در پذیرایی باشد، مزاحمت بسیاری برای ساکنان ایجاد می کند. در سمت دیگر قضیه، نور کم هم می تواند مشکلاتی را برای اهالی خانه به وجود آورد. از جدی ترین مشکلاتی که ممکن است برای افراد در چنین موقعیت هایی پیش بیاید، ضعف چشم ها است.

در صورتی که پذیرایی نورپردازی مناسبی داشته باشد، همه چیز به خوبی به چشم می آید. از پرده های مناسب برای پذیرایی گرفته تا کاغذ دیواری های خوب پذیرایی؛ در نتیجه زیبایی خانه دو چندان می شود.

متاسفانه برخی از افراد که آگاهی چندانی از نورپردازی ندارند و کار نورپردازی خود را به افراد متخصص این حوزه نمی پردازند از نورهای شدید برای این کار استفاده می کنند. نتیجه ی کار همانطور که گفتیم اذیت شدن و آسیب رساندن به چشم در بلند مدت است.

البته برخی از افراد برای نورپردازی خود از کناف استفاده می کنند. شما هم می توانید برای انجام این کار  از لیست نمایندگی فروش و اجرای کناف در شیراز استفاده کنید.

تا به اینجا با اهمیت نورپردازی در خانه آشنا شدید. حالا به سراغ تشریح انواع نورپردازی در سالن می رویم.

انواع نورپردازی پذیرایی خانه

بهترین نوع نورپردازی برای پذیرایی

به طور کلی نورپردازی را می توان به شیوه های مختلفی انجام داد. آشنایی با این روش ها به شما کمک می کند متوجه شوید کدام روش مناسب پذیرایی شما است. در ادامه با اصلی ترین روش های نورپردازی در خانه آشنا می شوید.

نورپردازی اصلی پذیرایی

نورپردازی اصلی و مکمل در پذیرایی

در ابتدای کار نورپردازی باید نورهای اصلی پذیرایی خود را تعیین کنید. اگر بخواهیم در تعریفی ساده بگوییم، نورهای اصلی همان نورهایی هستند که در حالت عادی هم به کار می روند. منظور از حالت عادی زمانی است که شما مهمان ندارید و تنها خودتان در خانه هستید.

نورهای اصلی بخش های مهم پذیرایی را روشن می کنند و شدت آن ها معمولا نه خیلی زیاد است و نه خیلی کم.

ترکیب رنگ ها در نورهای اصلی بیشتر سفید است و بخش کمتری را هم رنگ زرد تشکیل می دهد.

تجهیزاتی که برای نورهای اصلی استفاده می شوند معمولا شامل لوستر و چراغ آویز می شوند.

شما می توانید با دیدن بهترین لوستر فروشی در شیراز و یا نمایندگی لامپ نور در شیراز از این تجهیزات روشنایی استفاده کنید.

نورپردازی مکمل در پذیرایی

نورپردازی مکمل در پذیرایی

نام نورپردازی مکمل گویای کاربرد آن است. شما باید نورپردازی مکمل را در ترکیب با نورهای اصلی به کار ببرید. نورپردازی مکمل برای زمان هایی به کار برده می شوند که مهمان داشته باشید.

فلسفه ی وجودی نورهای مکمل این است که سایه هایی که در اثر روشنایی های اصلی به وجود آمده اند برطرف شوند.

یکی از روش های معمول برای داشتن نورهای مکمل استفاده از لامپ های SMD است.

همچنین شما می توانید انواع چراغ دیوارکوب را برای داشتن نورهای مکمل به کار ببرید.

نورهای محیطی در پذیرایی

استفاده از نورهای رنگی در نورپردازی پذیرایی های کوچک

نورهای محیطی معمولا به محیط خاصی از پذیرایی تعلق دارند. به این صورت که شما می توانید برای روشن به نظر رسیدن تابلوی هنری که در پذیرایی خود دارید از نورهای محیطی استفاده کنید.

نورهای محیطی به دلیل اینکه برای روشن تر کردن نقطه خاصی از خانه به کار می روند، جایگاه مخصوصی ندارند و شما می توانید آن ها را در هر نقطه ای به کار ببرید. به عنوان مثال نقاط مختلفی روی دیوار و یا کف خانه از نقاط قابل اجرا برای نورهای محیطی هستند.

حالا که با انواع نورهای ممکن برای پذیرایی آشنا شدید، بهتر است با تجهیزاتی که برای به کار گیری این نورها استفاده می شوند آشنا شوید.

لامپ ها و تجهیزات نورپردازی پذیرایی

نورپردازی با نور آباژور در پذیرایی

هر کدام از نورپردازی ها را که بخواهید در پذیرایی خود انجام دهید باید لوازم مناسب برای این کار را انتخاب کنید. برای رسیدن به این منظور باید انواع متعددی از لامپ ها و تجهیزات نورپردازی پذیرایی را بشناسید.

لوستر

از مهم ترین تجهیزاتی که برای روشنایی سالن های پذیرایی به کار می روند لوستر است. لوسترها به دلیل نقش مهمی که در روشنایی خانه دارند، از قدیم مورد استفاده افراد قرار می گرفتند. شما می توانید لوسترهای مختلفی را در سبک های متعددی از جمله کلاسیک و مدرن برای خانه خود به کار ببرید.

چیزی که در این میان اهمیت زیادی دارد این است که هماهنگی بین لوسترها و سایر اجزای خانه را حفظ کنید.

با توجه به نکاتی که گفته شد احتمالا خود شما هم تا به الان متوجه شده اید که لوسترها از جمله نورهای اصلی در پذیرایی هستند.

چراغ آویز

در قسمت قبل گفتیم که لوسترها از گذشته در میان افراد کاربرد داشته اند. اما باید بدانید قدمت چراغ آویزها از لوسترها هم بیشتر است و در میان مردم سال های دور هم موارد استفاده داشته اند.

با این حال این تجهیزات روشنایی در حال حاضر هم به شیوه های مختلفی کاربرد دارند. شما می توانید چراغ آویزهای متعددی تهیه کنید، از جمله:

 • لامپ های کم مصرف
 • لامپ های  رشته ای
 • چراغ های فیلامنتی

مثل لوسترها چراغ آویزها هم از جمله تجهیزاتی هستند که برای تهیه نور اصلی ساختمان به کار برده می شوند.

چراغ سقفی

نورپردازی پذیرایی با رنگ های روشن

یکی از خاطره انگیزترین چراغ های سقفی مهتابی هایی هستند که در خانه هایمان به کار می بردیم و شاید هنوز هم آن ها را در خانه داریم. از دیگر انواع چراغ های سقفی می توان به چراغ های هالوژنی اشاره کرد.

ویژگی های همه چراغ های سقفی این است که معمولا در جایی در بدنه ی سقف جا دارند و فضای زیادی را اشغال نمی کنند.

نکته ای که در مورد چراغ های سقفی وجود دارد این است که شما می توانید آن ها را هم به عنوان نور اصلی و هم نور مکمل به کار ببرید.

اگر قصد خرید این نوع چراغ ها را دارید می توانید به لیست نمایندگی گروه شعاع الکتریک در شیراز نگاهی بیندازید.

چراغ LED

تکنولوژی هر روز پیشرفت می کند و دستاوردهای جدید خود را به روزرسانی می کند. یکی از دستاوردهای مهم حوزه لامپ و نور در سال های اخیر، استفاده از لامپ های LED است که می توان آن ها را در پذیرایی خانه به کار برد.

لامپ های LED هم می توانند به صورت مستقل به کار برده شوند و هم به صورت ترکیب با دیگر لامپ های خانه؛ مثل لوستر و چراغ های آویز.

نورهای مخفی پذیرایی بیشترین مورد استفاده از چراغ های LED در خانه ها است. استفاده های اینچنینی سبب می شوند تا نورهای رنگی زیبایی در قسمت های مختلف خانه انتشار یابند.

آباژور

دیدن نام آباژور در لیست تجهیزات روشنایی پذیرایی ممکن است سبب تعجب شما شود. اما باید بگوییم آباژور می تواند نقش تعیین کننده ای در زیباتر به نظر رسیدن خانه شما داشته باشد. به عنوان مثال اگر وسیله ی تزئینی زیبایی در پذیرایی خود دارید و دیده شدن آن برای شما مهم است، آباژور می تواند در این راه به شما کمک کند.

خوبی آباژورها این است که می توانید آن ها را در طرح ها و سبک های متعددی تهیه کنید. به همین دلیل آباژورها انتخاب مناسبی در هر سبکی از پذیرایی ها هستند.

ریسه

حالا که آباژور را در این لیست نام برده ایم، کم لطفی است که از ریسه چیزی نگوییم!

ریسه ها بیشتر جنبه تزئینی و زیبایی بخشی به سالن را بر عهده دارند. شما می توانید با آن ها وسایل تزئینی خود را بهتر نشان دهید. به علاوه آن ها می توانند با نور خود پذیرایی شما را زیباتر کنند.

اما خب همانطور که واضح است ریسه را نمی توان برای روشنایی تمام پذیرایی به کار برد.

در این قسمت هم با تجهیزاتی که می توان برای روشنایی سالن به کار برد آشنا شدید.  تصمیم داریم در ادامه درباره رنگ نور مناسب صحبت کنیم.

رنگ نور مناسب نورپردازی مناسب برای پذیرایی

نورپردازی با نورهای رنگی

پذیرایی قسمتی از خانه است که مهمان ها بیشترین زمان خود را در آن می گذرانند. همچنین برخی از افراد هم ممکن است مدت زمانی طولانی را صرف تماشای تلویزیون و یا گپ و گفت با دیگر اعضای خانواده در پذیرایی کنند.

با توجه به موارد گفته شده بسیار مهم است که رنگ نور مورد استفاده در پذیرایی مناسب باشد. منظور از مناسب بودن این است که نور پذیرایی نباید چشم ها را خسته کرده و سبب آزار آن ها شود.

این مورد به خصوص در طولانی مدت خود را نشان می دهد. به همین دلیل در این قسمت برخی عوامل تاثیرگذار در انتخاب رنگ نور مناسب برای اتاق پذیرایی را بررسی می کنیم.

 • میزان نور طبیعی که وارد خانه می شود
 • رنگ دکوراسیون خانه و نحوه قرارگیری وسایل در آن
 • ارتفاع سقف پذیرایی و ابعاد آن
 • رنگ دیوار پذیرایی
 • رنگ و جنس کفپوش اتاق پذیرایی

رنگ نور مناسب پذیرایی شما با توجه به نکاتی که بیان شدند مشخص می شود. اما به طور کلی رنگ نورهایی که به کار می روند شامل رنگ نور سفید و نور نارنجی (یا زرد) می شوند.

اما به طور کلی بهتر است که بیشتر از نور سفید و کمتر از نورهای نارنجی استفاده کنید. البته این نسبت با توجه به شرایط پذیرایی شما می تواند تغییر کند.

نکاتی که بیان شد، کلیاتی از نورپردازی پذیرایی را به شما توضیح دادند. در ادامه بهتر است که نکاتی جزئی تر را در این زمینه بیان کنیم.

نکات مهم در نورپردازی خانه

نورپردازی در پذیرایی

در این قسمت برخی از مهم ترین نکاتی را که در اجرای نورپردازی مناسب برای پذیرایی باید به آن ها توجه کنید را بیان می کنیم.

نور طبیعی را هم در نظر بگیرید

نور طبیعی می تواند بهترین منبع برای روشنایی باشد، البته نه همیشه و همه جا. با این حال اهمیت بسیار زیادی دارد که بتوانید در صورت دسترسی به نور طبیعی بهترین استفاده را از آن داشته باشید.

خیلی از اوقات داشتن پنجره و یا ورودی دیگری برای نور در پذیرایی نور لازم در روز را مهیا می کند. اگرچه در هر صورت با شب شدن شما نیاز به داشتن روشنایی های مصنوعی را احساس می کنید.

هوشمند کردن سیستم نورپردازی پذیرایی

ما در دوره ای زندگی می کنیم که هوشمندی دیگر تنها مربوط به انسان ها نیست! اگرچه انسان همچنان هوشمندترین موجود است.

سیستم نورپردازی هوشمند بیش از یک دهه است که وارد زندگی ما شده است، اما هنوز به صورت گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد. این مسئله بیشتر به دلیل گران بودن هوشمندسازی است.

اما به طور کلی مسئله ای که در زمان استفاده از سیستم هوشمند وجود دارد این است که در فصل های مختلف نوردهی آن متغیر خواهد بود. یعنی در فصل های گرم سال شدت نور متفاوت از فصل های سرد سال است.

نورپردازی کلاسیک سقف پذیرایی

همیشه می گوییم که هماهنگی بین همه اجزای دکوراسیون خانه اهمیت بسیار زیادی در زیبا به نظر رسیدن آن دارند.

خانه هایی که سبک دکوراسیون داخلی آن ها کلاسیک است، نیاز به نورپردازی خاص خود دارند. در پذیرایی این نوع منازل معمولا لوسترهای بزرگ و با سبک کهن مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین شما می توانید از چراغ آویزها و آباژورهای متناسب با این سبک در اجرای نورپردازی پذیرایی خود استفاده کنید.

نکته ای که در این میان می تواند برای شما مفید باشد این است که این نورپردازی ها علاوه بر اینکه سبب روشنایی خانه شوند جنبه تجملات هم دارند.

نورپردازی مدرن در پذیرایی

اگرچه کشور ما خاستگاه مدرنیته نبوده و ما به نوعی مهاجر به مدرنتیه هستیم، اما به هر حال در زندگی ما نقش تعیین کننده ای دارد. بسیاری از افراد ترجیح می دهند سبک مدرن را در زندگی خود پیاده سازی کنند.

از جمله تجهیزاتی که در این موقعیت ها به کار برده می شود می توان به نورپردازی های مخفی و نصب هالوژن اشاره کرد.

همچنین رنگ هایی که در این نوع نورپردازی ها استفاده می شود شامل موارد زیر هستند:

 • سفید
 • طوسی
 • کرم
 • مشکی

نورپردازی ساده پذیرایی

نورپردازی ساده خود را مقید به رعایت هیچ کدام از مولفه های مدرن و کلاسیک نورپردازی نمی داند. این نوع نورپردازی که در درصد زیادی از خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند شامل نورهای مخفی، چراغ های آویز و دیگر انواع چراغ ها شوند.

توجه به کاغذ دیواری در نورپردازی پذیرایی

کاغذ دیواری های مناسب برای پذیرایی می توانند در طرح ها و رنگ های مختلفی ایجاد شوند. اما هماهنگی بین رنگ کاغذ دیواری و نوری که انتخاب می کنید اهمیت بسیار زیادی دارد.

به عنوان مثال اگر در پذیرایی خود کاغذ دیواری با رنگ روشنی به کار برده اید، نیازی نیست نورپردازی گسترده ای داشته باشید. شما می توانید با چند لامپ ساده آن را روشن کنید. همچنین به کار بردن تجهیزاتی مثل لامپ های فیلامنتی در چنین شرایطی کمکی به روشن تر شدن آن نخواهد کرد.

اما اگر کاغذ دیواری های شما رنگ نسبتا تیره ای دارند بهتر است از لامپ های بیشتری استفاده کنید.

تیره یا روشن بودن به قدری مهم است که به جز کاغذهای دیواری در سایر لوازم پذیرایی هم نمود پیدا می کند. به همین دلیل در صورت تیره بودن غالب وسایل شما به تعداد بیشتری وسیله روشنایی احتیاج پیدا می کنید.

نورهای رنگی برای نورپردازی پذیرایی های کوچک

نورپردازی با استفاده از نور مخفی

افزایش جمعیت سبب شده تا درصد بیشتری از مردم زندگی در آپارتمان را برای خود انتخاب کنند. از طرفی آپارتمان ها معمولا متراژهای پایینی دارند و در نتیجه پذیرایی آن ها هم معمولا چندان وسیع نیست.

در چنین شرایطی استفاده از نورپردازی های رنگی می تواند به شما کمک کنند تا بهتر کار نورپردازی را انجام دهید.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت شیراز کناف به بررسی اهمیت نورپردازی پذیرایی و نقش آن در زیباتر به نظر رسیدن پذیرایی پرداخیتم.

همچنین انواع وسایل و تجهیزاتی را که می توانید برای نورپردازی پذیرایی خود به کار ببرید معرفی کردیم. شما می توانید لوستر، چراغ های آویز، نورهای مخفی و هالوژن ها در پذیرایی خود استفاده کنید.

شما باید در نظر داشته باشید که سبک های مختلفی که در پذیرایی ها اجرا می شوند، نورپردازی خاص خود را هم می طلبند.

به ما بگویید شما چه نوع نورپردازی را در خانه خود به کار برده اید؟ اگر می خواهید به تازگی نورپردازی پذیرایی خود را انجام دهید چه نوع نورپردازی را انتخاب می کنید؟

نظرات خود را با ما در بخش کامنت ها به اشتراک بگذارید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *