طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه؛ معرفی 3 طرح پرکاربرد در آشپزخانه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه خود را به چه صورت انجام داده اید؟ آیا می دانستید طراحی بهینه آشپزخانه می تواند به شما کمک کند تا به بهترین شکل ممکن از فضای آشپزخانه خود استفاده کنید؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که بخواهید دکوراسیون آشپزخانه خود را تغییر دهید اما ندانید دقیقا باید چه کنید؟

در این مقاله از سایت شیراز کناف هدف از طراحی دکور آشپزخانه را بررسی می کنیم. سپس نکاتی را بیان می کنیم که باید در طراحی آشپزخانه به آن ها اهمیت دهید. همچنین در انتها 3 سبک پرطرفدار برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه را به شما معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

اولین قدم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه چیست؟

طراحی دکوراسیون آشپزخانه چگونه است؟

پیش از اینکه بخواهیم بحث خود را آغاز کنیم باید با اولین قدم و در واقع هدف از طراحی دکوراسیون آشپزخانه آشنا شوید. هدف از طراحی دکور مناسب برای آشپزخانه این است که کاربردی باشد. یعنی چه؟

منظورمان این است که طراحی دکوراسیون آشپزخانه به شما کمک کند تا از همه فضاهای موجود در آشپزخانه استفاده کنید. به زبان دیگر بتوانید فضاهایی که نادیده گرفته شده اند را به بهترین شکل مورد استفاده قرار دهید.

همچنین شما باید این کار را به گونه ای انجام دهید که جذابیت ظاهری آشپزخانه شما هم حفظ شود. در چنین حالتی می توان گفت شما کار طراحی دکوراسیون آشپزخانه خود را به شکل موثری انجام داده اید.

به علاوه در زمان انجام دکوراسیون داخلی در شیراز حتما مشاوران این نکته را به شما یادآور خواهند شد که:

در دکوراسیون داخلی یکی از مهم ترین فاکتورها این است که بین اجزای مختلف یک کل هماهنگی برقرار کنید. 

حالا که اولین قدم در طراحی دکور آشپزخانه را پشت سر گذاشتید بهتر است به سراغ نکات مهمی برویم که باید در دکوراسیون خود انجام دهید.

نکات مهم درباره طراحی دکور آشپزخانه

طراحی دکوراسیون در آشپزخانه

در ادامه مهم ترین نکاتی که باید در زمان طراحی دکور کاربردی برای آشپزخانه خود به کار ببرید را بیان می کنیم.

به کابینت هایی که انتخاب می کنید توجه کنید

طراحی دکوراسیون برای آشپزخانه

کابینت ها در آشپزخانه ها یکی از مهم ترین قسمت ها هستند. خانم های خانه ظرف ها و بسیاری از مواد غذایی مورد نیاز خود (فاسدنشدنی) را در کابینت ها نگهداری می کنند. به همین دلیل است که نمی توان آشپزخانه ای را بدون کابینت تصور کرد!

باید بدانید که طراحی کابینت مناسب یکی از مهم ترین کارهایی است که باید در جهت طراحی دکوراسیون کاربردی برای آشپزخانه خود انجام دهید. در این میان چند نکته وجود دارد که بیشتر باید به آن ها توجه کنید. از جمله:

 • تعداد کابینت ها

تعداد و اندازه ی کابینت ها قبل از آنکه به دکور آشپزخانه مربوط باشد به بحث استفاده از ظرفیت های آشپزخانه بر میگردد. آشپزخانه ای که سطح بزرگی دارد بهتر است که تعداد بیشتری کابینت نسبت به یک آشپزخانه کوچک داشته باشد. در غیر اینصورت فضای آشپزخانه خالی به نظر خواهد رسید.

البته ممکن است شما از میان انواع سبک های دکوراسیون داخلی خانه بخواهید سبک مینیمال را انتخاب کنید. در این صورت ممکن است با مشورت با طراح خود به این نتیجه برسید که تعداد کمتری کابینت می تواند برای خانه شما مفید باشد.

 • رنگ کابینت ها

اینکه رنگ کابینت های شما چه باشد به صورت مستقیم در موثر بودن طراحی دکوراسیون آشپزخانه شما نقش ایفا می کند. مثلا اگر آشپزخانه کوچکی داشته باشید و بخواهید از کابینت هایی با رنگ قهوه ای روشن استفاده کنید آشپزخانه شما کوچک تر از آنچه که هست به نظر می رسد. در چنین حالتی می توانید از رنگ های روشن برای طراحی کابینت های خود استفاده کنید. به این ترتیب آشپزخانه شما بزرگتر از آنچه که هست دیده می شود.

 • جنس کابینت های آشپزخانه

کابینت های آشپزخانه را می توان با متریال های متعددی طراحی کرد و ساخت. شما می توانید در مقاله کابینت های مناسب برای آشپزخانه 3 نوع کابینت کاربردی برای آشپزخانه را مشاهده کنید.

در نظر گرفتن همه ی موارد فوق به شما کمک می کند که در زمان مراجعه به کابینت فروشی های شیراز بتوانید مناسب ترین نوع کابینت را برای خود تهیه کنید.

اما نکته دیگری هم هست که باید آن را به اندازه کابینت ها مورد توجه قرار دهید.

چیدمان مناسب وسایل آشپزخانه در آن

طراحی دکوراسیون آشپزخانه را باید چطور انجام داد؟

چیدمان وسایل آشپزخانه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه تاثیر زیادی دارد. همچنین چیدمان صحیح وسایل به خانم ها کمک می کند تا بتوانند راحت تر به وسایل آشپزخانه دسترسی داشته باشند.

مثلا در طراحی دکور آشپزخانه بهتر است که وسایلی که زیاد از آن ها استفاده می کنید را در جایی سر دست قرار دهید. اگر وسیله ای وجود دارد که زیاد از آن استفاده نمی کنید می توانید آن ها را در کابینت های انتهایی خانه خود بگذارید.

نکات مربوط به دکور آشپزخانه را بیان کردیم. حالا بهتر است به سراغ معرفی سبک های قابل استفاده برای دکوراسیون آشپزخانه برویم.

سبک های مختلف دکوراسیون آشپزخانه

برای دکوراسیون آشپزخانه می توانید طرح ها و سبک های مختلفی را به کار ببرید. در ادامه به 3 سبک پرکاربرد آشپزخانه می پردازیم.

سبک مدرن برای دکوراسیون آشپزخانه

طراحی مدرن دکوراسیون آشپزخانه

وقتی از سبک مدرن صحبت می کنیم یکی از بدیهی ترین مواردی که باید در این سبک ها لحاظ شود، همگام بودن با دنیای مدرن است. یعنی اگر می خواهید سبک مدرن را در آشپزخانه خود به کار ببرید باید از فناوری های روز دنیا در آن استفاده کنید.

از دیگر ویژگی های برجسته ای که سبک مدرن را می توان با آن شناخت، دوری از تجمل گرایی و به کارگیری سادگی است. یعنی اگر می خواهید که آشپزخانه تان را بسیار شلوغ کنید احتمالا باید سبک دیگری را برای این کار انتخاب کنید. البته اگر بیش از حد آشپزخانه خود را به سمت سادگی سوق دهید، احتمالا وارد فاز سبک مینیمال خواهید شد.

آنچه که مهم است این است که سعی کنید تا طراحی کلی دکوراسیون آشپزخانه شما با سایر اجزای خانه تان هماهنگ باشد. مثلا در زمان انتخاب رنگ کابینت ها به این مسئله توجه داشته باشید که با رنگ مبل های پذیرایی که از مبل فروشی های شیراز تهیه می کنید هماهنگی داشته باشند.

در ادامه نکاتی مهم را در مورد دکور مدرن آشپزخانه با شما به اشتراک می گذاریم.

 • کابینت های آشپزخانه مدرن یکی از مهم ترین قسمت های آن است. این کابینت ها معمولا دسته ای ندارند و درهای آن هم گاهی به صورت کشویی ساخته می شوند. کابینت های مدرن معمولا از جنس هایگلاس براق و یا مات هستند که در طراحی آنها کمتر می توان شلوغی سایر سبک ها را مشاهده کرد.
 • یکی دیگر از مولفه های موجود در آشپزخانه های مدرن هم می توان به میز کانتر اشاره کرد. میزهای کانتر فضای بین آشپزخانه و پذیرایی را جدا می کنند. البته شما می توانید میز کانتر را برای مصارف دیگری مثل میز غذاخوری هم استفاده کنید.
 • از دیگر مواردی که در آشپزخانه های مدرن متفاوت از سایر سبک ها به کار برده می شود نورپردازی است. در آشپزخانه های قدیمی معمولا یک نور شدید در وسط آشپزخانه وجود داشت. اما در آشپزخانه های مدرن از تعداد زیادی از لامپ های کوچک استفاده می شود که اتفاقا نورپردازی بهتری را برای آشپزخانه تشکیل می دهند.

طراحی مدرن دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون کلاسیک آشپزخانه

طراحی کلاسیک دکوراسیون آشپزخانه

سبک کلاسیک دکوراسیون آشپزخانه را باید از استفاده بیشتر از تزئین ها و جزئیات در جز به جز آن ها شناخت. این سبک آشپزخانه بیشتر برای آشپزخانه هایی به کار برده می شود که فضای وسیعی دارند و یادآور خانه های بزرگ دوران گذشته هستند.

همچنین در این نوع از آشپزخانه ها معمولا از کابینت های چوبی استفاده می شود. به همین دلیل شما می توانید کابینت هایی مثل ممبران را آشپزخانه های سبک کلاسیک به کار ببرید.

نکاتی که باید درباره دکوراسیون کلاسیک آشپزخانه بدانید:

 • کابینت های سبک کلاسیک همانطور که گفتیم کاملا ساده نیستند. در این نوع کابینت ها معمولا از منبت کاری برای زیباسازی کابینت ها استفاده می کنند. همچنین شما معمولا در این نوع کابینت ها جک هایی برای باز و بسته درب ها نمی بینید. در برخی از موارد دیده شده که کابینت های کلاسیک دارای سرستون ها و زیرچراغی هستند.
 • در آشپزخانه های کلاسیک کانترها و پیشخوان معمولا از جنس سنگ مرمر و گرانیت هستند.
 • در سبک کلاسیک طراحی آشپزخانه معمولا از نورهای نقطه ای استفاده می شود. شما در این سبک نورهای مخفی و پراکنده نمی بینید.

طراحی کلاسیک دکوراسیون داخلی آشپزخانه

سبک سنتی دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

طراحی کلاسیک دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه از دیرباز فضایی اساسی و مهم برای ایرانی ها بوده است. در حال حاضر هم اگر بخواهید می توانید از سبک دکوراسیون سنتی برای آشپزخانه خود استفاده کنید. اما باید در این مورد مراقب باشید تا سبک کلی خانه شما حفظ شود.

نکاتی برای ایجاد دکوراسیون سنتی آشپزخانه های ایرانی

 • اگر می خواهید فضای آشپزخانه خود را به سبک سنتی نزدیک کنید می توانید از کاشی های سنتی و اسلیمی در میان فضای خالی کابینت ها استفاده کنید.
 • فرش سنتی ایرانی یکی از مواردی است که می تواند در فضاهای مدرن هم به کار رود. اما حضور آن ها در کنار سایر المان های سنتی می تواند این فضا را تقویت کند.
 • در کابینت های خود از طرح هایی مثل معرق کاری استفاده کنید تا بیشتر به فضای سنتی نزدیک شوید.
 • اگر واقعا می خواهید از دکوراسیون داخلی سنتی در آشپزخانه خود استفاده کنید بهتر است لوازم مدرنی مثل توستر و مایکرویو را در آن به کار نبرید.
 • بعضی از وسایل مثل کوزه های سنتی،ظروف سفالی و مسی هم می توانند یادآور فضای سنتی برای خانه شما باشند.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت شیراز کناف به بررسی بهترین سبک هایی که در حال حاضر در آشپزخانه های ایرانی استفاده می شود پرداختیم. شما می توانید با توجه به سبک کلی خانه خود یکی از این سبک ها را انتخاب کنید.

حالا به ما بگویید از کدام سبک دکوراسیون برای آشپزخانه استفاده می کنید و چرا؟ همچنین اگر نکته ای وجود دارد که ما در این مقاله به آن اشاره نکرده ایم خوشحال می شویم آن را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *