ایده برای چیدمان مبل های راحتی در منزل

بهترین ایده های چیدمان مبل راحتی در منزل + بیان 9 نکته مهم

آیا با بهترین ایده های چیدمان مبل راحتی در منزل آشنایی دارید؟ شما چطور به ایده برای چیدمان مبل راحتی در خانه دست می یابید؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده که مبل های زیبایی برای خانه جذاب خود خریداری کرده باشید اما ندانید چطور آن ها را به شیوه ای مناسب در کنار هم بچینید.

در این مقاله از سایت شیراز کناف به بررسی اهمیت چیدمان مبلمان در خانه می پردازیم. همچنین در ادامه مقاله ایده های برای چیدن مبل های 7 تا 9 نفره در خانه را بررسی می کنیم. در انتها هم نکاتی را بیان می کنیم تا راحت تر بتوانید کار چیدمان مبل های راحتی خود را انجام دهید.

آیا نحوه چیدمان مبل های راحتی اهمیت زیادی دارد؟

ایده هایی که برای چیدمان مبل ها در منزل به کار می روند

مبل ها را معمولا بر اساس نوع سبک دکوراسیون داخلی حاکم بر خانه انتخاب می کنند. به همین دلیل در زمان انتخاب مبل ها برای سبک های مختلف ممکن است با محدودیت هایی مواجه شوید. مثلا شما نمی توانید مبل های کلاسیک و سلطنتی را در دکوراسیون پست مدرن به کار ببرید. در غیر اینصورت هماهنگی کلی دکوراسیون خانه شما به طور کلی به هم می ریزد.

مبل های راحتی گونه ای از مبل ها هستند که شما می توانید آن را در هر جایی به کار ببرید. علاوه بر آن، راحتی افراد در زمان استفاده از مبل های راحتی سبب می شود تا این نوع مبل ها انتخاب مناسبی برای بسیاری از خانه ها باشد.

اما این تازه اول کار است. یعنی شما بعد از انتخاب مبل راحتی باید فکری به حال نوع چیدمان آن کنید. اینکه چطور و در کجا مبل های راحتی را قرار دهید، اهمیت بسیاری در دکوراسیون خانه شما دارد.

معمولا کسانی که از بهترین ارائه دهندگان دکوراسیون داخلی در شیراز مشاوره می گیرند، بهتر می توانند مبل های خود را همسو با سبک و سیاق خانه خود به کار بگیرند.

به طور کلی چیدمان مبل های راحتی به عوامل متعددی مثل بزرگی و شکل اتاق مورد نظر برای بستگی دارد. به عنوان مثال در پذیرایی هایی که مستطیلی شکل هستند بهتر است مبل ها هم به صورت طولی در کنار هم چیده شوند.

در این حالت مبل های طویل تر (مثل مبل های 3 نفره) باید در طول پذیرایی قرار داده شوند. به این ترتیب مبل های کمتر بلندی مثل مبل های تک نفره در گوشه های پذیرایی قرار داده می شوند. چنین نوع چیدمانی کمک می کند تا هم از فضای پذیرایی استفاده مناسبی شود و مبل ها به طریق مناسبی در کنار هم قرار داده شوند.

نقطه کانونی؛ یک نکته مهم در زمان چیدمان مبل ها

چیدمان مبل ها در خانه به چه صورت است؟

نقطه کانونی در هر نقطه ای از خانه (مثل پذیرایی یا اتاق خواب) جایی است که محل قرارگیری مبل ها نسبت به آن تعیین می شوند. وقتی نقطه کانونی محلی را بدانید راحت تر می توانید مبل ها را در آن محل بچینید.

نقطه کانونی می تواند هر جایی از تلویزیون گرفته تا شومینه باشد. به این ترتیب اگر نقطه کانونی تلویزیون باشد شما می توانید مبل ها را بر اساس موقعیت آن بچینید.

تا به اینجا درباره اهمیت چیدمان مبل های راحتی در خانه صحبت کردیم. در قسمت بعد به انواع ترکیب مبل ها در خانه می پردازیم.

شما همچنین می توانید بهترین ترکیب های مبل های راحتی را در بهترین مبل فروشی شیراز پیدا کنید.

انواع ترکیب مبل های راحتی در خانه

قرارگیری کاناپه در خانه به چه صورتی است؟

مبل های راحتی را می توان به طرق مختلفی در فضاهای متفاوتی چید. اما معمولا مبل های شما هر نوع چیدمانی که داشته باشند از یکی از چند نوع چیدمان اصلی تبعیت می کند.

چیدمان مبل نئو کلاسیک

معمولا در فضاهایی با مساحت کمتر از 100 متر از چیدمان مبل نئوکلاسیک استفاده می شود. چیدمان نئوکلاسیک تلفیقی از سبک کلاسیک و مدرن است که شما می توانید با استفاده از آن حس نوستالژی دوران گذشته و آخرین ایده های ارائه شده در صنعت مبلمان را در کنار هم داشته باشید.

چیدمان مبل مینیمال

وقتی به سراغ چیدمان مبل های راحتی خود می روید، یعنی از پیش قبول کرده اید که ترکیب مورد استفاده شما شلوغ نخواهد بود. به همین دلیل این نوع ترکیب بیشتر مناسب خانواده های خلوت است که مهمان های زیادی به خانه آن ها رفت و آمد ندارند.

همچنین برای استفاده از چنین ترکیب هایی بهتر است متراژ مورد استفاده شما بیش از 100 متر باشد. البته لزومی در این ویژگی نیست و صرفا برای اینکه بتوان مینیمال بودن را اعمال کرد این متراژ بیان شده است.

چیدمان مبل مدرن

یکی از ویژگی های این نوع چیدمان استفاده از خطوط دارای انحنا و نیز راست به صورت ترکیبی است. شما می توانید چیدمان مدرن مبل را در متراژهای مختلفی اعمال کنید.

از آنجا که در دکوراسیون همه اجزا با هم در هماهنگی هستند، می توانید با مطالعه ایده هایی برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل برای چیدمان مبل های خانه تان ایده بگیرید.

تا به اینجا انواع کلی چیدمان مبل ها در خانه را یاد گرفتید. در ادامه به معرفی ایده برای چیدمان مبل راحتی در منزل می پردازیم.

چیدمان مبل چستر

چیدمان مینیمال مبل ها در خانه

مبل های چستر به دلیل ظاهر زیبایی که دارند توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می گیرند. چیزی که آن ها را از سایر مبل ها متمایز می کند، لمسه کاری هایی است که در پشت مبل های چستر و گاهی در قسمت نشیمن گاه آن ها ایجاد شده است.

مبل های چستر را می توان هم با پارچه های کتان و مخمل تهیه نمود و هم پارچه های چرمی را در ساخت آن ها به کار برد. شما می توانید با مراجعه به لیست فروشگاه های پارچه مبلی در شیراز اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

بهترین نحوه چیدمان مبل چستر این است که یک کاناپه سه نفره را در مرکز قرار دهید و باقی اجزا را در کنار آن بچینید.

بهترین ایده های چیدمان مبل راحتی در منزل؛ چیدمان مبل های 7 نفره

چیدمان مبل های 7 نفره در خانه

اینکه مبل 7 نفره خود را چگونه در سالن پذیرایی خود بچینید علاوه بر نکات زیبایی شناختی به سلیقه و دیدگاه شما هم بستگی زیادی دارد.

این مسئله از این جهت حائز اهمیت است که بسیاری از افراد از مبل های 7 نفره در منازل خود استفاده می کنند.

یکی از روش های چیدمان مبل های 7 نفره این است که دو کاناپه را روبروی هم قرار دهید و دو مبل تک نفره را هم در کنار کاناپه ها و روبروی یکدیگر بگذارید.

البته اگر یک کاناپه 3 نفره و چهار مبل تک نفره دارید انتخاب های شما برای چیدمان مبل هایتان بیشتر خواهد بود  و راحت تر می توانید آن ها را در خانه بچینید.

خوبی این نوع مبل ها این است که اگر محل قرارگیری آن ها (مثلا سالن) جای کافی برای مبل ها را نداشت می توانید یک نیم ست را در سالن پذیرایی بگذارید. باقی مبل ها را می توانید به صورت تک به تک در اتاق های خانه قرار دهید.

مطالعه ایده هایی برای طراحی دکوراسیون پذیرایی می تواند به شما کمک کند تا بهتر راجع به چیدمان مبل های خود تصمیم بگیرید.

بهترین ایده های چیدمان مبل راحتی در منزل؛

چیدمان مبل 8 نفره

چیدمان مبل های راحتی در خانه به چه صورت است؟

مبل های 8 نفره به دلیل زوج بودن می توانند آرایش قرینه به خود بگیرند. البته بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی معتقدند که بهتر است از قرینه چیدن مبل ها خودداری کنید. این مورد بخصوص در زمان استفاده از سبک مدرن به چشم می آید.

همچنین شما می توانید یکی دو عدد از مبل های 8 نفره خود را در محل های دیگر قرار دهید تا محل مورد نظرتان بیش از حد شلوغ نشود.

ایده چیدمان مبل های راحتی 9 نفره

مبل های خانه را به چه صورت باید قرار داد ؟

اگر در انتخاب مبل های 9نفره خود از مبل های ال شکل هم استفاده کنید می توانید فضای بازتری در اختیار داشته باشید.

همچنین یکی دیگر از روش هایی که می توانید در زمان استفاده از مبل های 9 نفره به کار ببرید این است که مبل های 9 نفره خود را به 2 نیم ست تقسیم کنید. سپس هر کدام از این نیم ست ها را می توانید در بخش های مختلفی از خانه قرار دهید. به این ترتیب با یک تیر دو نشان زده اید.

تا به اینجا به صورت مشخص درباره چیدمان مبل های 7 تا 9 نفره در خانه صحبت کردیم و چندین راه برای چیدمان آن ها ارائه دادیم. در ادامه به بیان نکاتی می پردازیم که می توانند به شما در داشتن یک ترکیب مناسب از مبل ها در خانه کمک کنند.

نکاتی که باید در زمان چیدمان مبل های راحتی در نظر بگیرید

قرارگیری مبل ها در خانه به چه صورت است؟

نکاتی که در ادامه می آیند می توانند تا حد زیادی به شما در چیدمان مبل های راحتی تان کمک کنند.

1- می توانید کاناپه را در مقابل تلویزیون قرار دهید

یکی از رایج ترین روش هایی که می توانید مبل های خود را قرار دهید، قرار دادن کاناپه در مقابل تلویزیون است.

در این زمینه باید توجه داشته باشید که فاصله کاناپه از تلویزیون باید به قدری باشد که چشم های شما در زمان تماشای تلویزیون اذیت نشود.

2- بهترین ایده های چیدمان مبل راحتی در منزل؛ فضای مورد نظر را تقسیم بندی کنید

تقسیم بندی فضا در خانه

گاهی اوقات مشکل از نه مبل ها که از صحیح تقسیم بندی نکردن قسمت های موجود در خانه است. مثلا شما می توانید پذیرایی و هال خود را به سه قسمت تقسیم کنید و مبل های خود را در همان سه قسمت قرار دهید.

3- می توانید از مبل های چرخ دار استفاده کنید

استفاده از مبل های چرخ دار به خودی خود تاثیری در نحوه چیدمان مبل های راحتی خانه شما ندارد. اما چرخ دار کردن مبل های خانه کمک می تواند تا راحت تر بتوانید موقعیت آن ها را تغییر دهید. به همین دلیل مبل های چرخ دار به شما کمک می کنند تا انتخاب های متعددی در چیدمان آن ها داشته باشید.

4- می توانید از مبل L شکل در محل مورد نظر خود استفاده کنید

مبل های L شکل علاوه بر اینکه کمک می کنند تا به بهترین شکل از فضای مورد نظر خود استفاده کنید، بلکه می توانند جذابیت آن را تا حد زیادی افزایش دهند.

5- چیدن مبل های راحتی دور تا دور تلویزیون؛ محبوب ترین روش چیدمان

بسیاری از خانواده های ایرانی از چنین روشی برای چیدمان مبل های راحتی خود استفاده می کنند. این روش اگرچه ممکن است چندان مدرن نباشد، اما با توجه به کاربردی بودنش می تواند همچنان قابل استفاده باشد.

بهتر است در زمان خرید تلویزیون های خود از فروشگاه های بهترین برندهای لوازم خانگی ایرانی، به هماهنگ بودن تلویزیون و فضای مناسب برای تلویزیون دقت داشته باشید.

6- در فضای وسیع مبل ها را در مرکز اتاق قرار دهید

اگر جایی که می خواهید مبل های خود را در آن قرار دهید وسعت زیادی دارد، می توانید مبل ها را در وسط اتاق بچینید. در این روش مبل ها از دیوارها فاصله دارند و می توانند به صورت قرینه در مقابل هم بنشینند.

7- تعداد و نوع مبل ها را متناسب با فضای خود انتخاب کنید

اگر محلی که می خواهید مبل های خود را در آن بگذارید کوچک است، شاید بهتر باشد که از مبل های راحتی با ابعاد کوچک و نیز تعداد محدود استفاده کنید.

8- توازن را فراموش نکنید

صرف شلوغ یا خلوت بودن مبل های شما نمی تواند ایده مناسبی برای قرار دادن آن ها در خانه باشد. بهتر است راهی بیابید تا توازن چیدمان مبل ها در خانه برقرار شود.

9- تاثیر نورپردازی را نادیده نگیرید

از دیگر مواردی که در بهتر دیده شدن چیدمان مبل ها تاثیر دارد نحوه نورپردازی محل است. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله نورپردازی مناسب برای پذیرایی را مطالعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت شیراز کناف بهترین ایده های چیدمان مبل راحتی در منزل را بررسی کردیم. اینکه شما چه نوع چیدمانی داشته باشید می تواند از عوامل متعددی تاثیر پذیرد.

از جمله این عوامل می توان به نوع سبک مورد استفاده شما، تعداد مبل های مورد استفاده و محل مورد نظر برای به کار بردن مبل ها اشاره کرد.

شما چه ایده ای برای چیدمان مبل های راحتی در خانه دارید؟ آیا شما از روش های دیگری برای چیدمان مبل های خود در خانه تان استفاده می کنید که در این مقاله ذکر نشده اند؟

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت ها ما و دیگر همراهانمان را در تجربیات خود سهیم کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *