طراحی دکوراسیون داخلی در منازل ایرانی

ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل؛ 12 ایده کاربردی و با هزینه کم

ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود دارید؟ حتما می دانید که دکوراسیون داخلی یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که در ظاهر خانه شما نقش بزرگی بازی می کند.

در این مقاله از سایت شیراز کناف قصد داریم ایده هایی برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل را به شما معرفی کنیم. این ایده ها بیشتر به دلیل سادگی در اجرا و هزینه پایین انتخاب شده اند. پس با ما همراه باشید.

هدف از دکوراسیون داخلی چیست؟

ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل

بهتر است قبل از اینکه به سراغ معرفی ایده های طراحی دکوراسیون داخلی خانه برویم، هدف خود دکوراسیون داخلی را بررسی کنیم.

اینکه تعریف دکوراسیون داخلی چیست می تواند برای افراد مختلف جواب های متعددی داشته باشد. اما هدف از دکوراسیون داخلی مشخص و برای همه یکسان است:

هدف از دکوراسیون داخلی این است که بین همه اجزای خانه هماهنگی ایجاد کنیم و در نتیجه زیبایی آن را هر چه بیشتر کنیم.

اگرچه سلیقه هم در این زمینه نقش موثری دارد اما دکوراسیون داخلی خانه اصول خاص خود را دارد. به همین دلیل بهتر است انجام این کار را به بهترین فروشگاه های دکوراسیون داخلی در شیراز بسپارید.

با هدف دکوراسیون داخلی خانه آشنا شدید، بهتر است حالا به سراغ معرفی انواع سبک های دکوراسیون داخلی برویم.

معرفی سبک های دکوراسیون داخلی خانه

سبک های متعددی که می توانند در طراحی دکوراسیون داخلی خانه شما مورد استفاده قرار گیرند به شرح زیر هستند.

سبک مدرن دکوراسیون داخلی

سبک مدرن طراحی داخلی منزل

در سبک مدرن شما از وسایلی استفاده می کنید که متناسب با ترندهای روز جامعه هستند. یکی از مهم ترین نکاتی که باید در این زمان مد نظر داشته باشید این است که در طرح مدرن شما دست به خرید وسایل غیرضروری برای خانه خود نمی زنید. این اتفاقی است که به خصوص در سبک کلاسیک زیاد رخ می دهد.

به علاوه در سبک مدرن معمولا از رنگ های خنثی استفاده می شود. مورد دیگری که در این زمان اهمیت بسیار بالایی دارد، نورپردازی است. مطالعه نورپردازی مناسب برای پذیرایی به شما کمک می کند تا با نقش نورپردازی در منزل خود آشنا شوید.

سبک کلاسیک دکوراسیون داخلی

سبک کلاسیک طراحی داخلی منزل

ممکن است برخی فکر کنند که سبک کلاسیک سبکی کاملا قدیمی و خسته کننده است که خانه را با وسایل متعلق به هزاره های قبلی پر می کند. باید بگوییم این طرز فکر اصلا درست نیست. شما در سبک کلاسیک دکوراسیون خانه از وسایل جدیدی استفاده می کنید که با الهام از نقش و طرح های مربوط به سالیان گذشته ساخته شده اند.

تفاوت مهمی که سبک کلاسیک با نوع مدرن آن دارد این است که در سبک کلاسیک شما معمولا با وسایل غیرضروری خانه خود را پر می کنید. به همین دلیل باید به این شلوغی عادت داشته باشید.

یکی از دیگر ویژگی های سبک کلاسیک استفاده از گچ بری های متعدد در نقاط مختلف خانه است. پس اگر به دنبال نمایندگی های فروش و اجرای کناف در شیراز هستید احتمالا باید به سراغ سبک دیگری به جز کلاسیک بروید!

همچنین در سبک کلاسیک شما باید از پرده های مخصوصی مثل پرده های سلطنتی استفاده کنید. می توانید در مقاله پرده های مناسب برای پذیرایی انواع مختلف پرده ها را بررسی کنید.

ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل؛ سبک مینیمال دکوراسیون داخلی

سبک مینیمال طراحی داخلی منزل

سبک مینیمال را اگر بخواهیم توضیح دهیم باید بگوییم سبک مدرن بسیار ساده تر شده را می توان مینیمال نامید. این سبک بیشتر مناسب افرادی است که می خواهند در خانه های خود خلوتی و آرامش را تجربه کنند. در این سبک شما شلوغی های سبک کلاسیک را نمی بینید. به همین دلیل توصیه می کنیم سبک مینیمال را در صورتی انتخاب کنید که سادگی را در زندگی خود می پسندید.

از مولفه های پررنگ سبک مینیمال می توان به استفاده از رنگ های سفید در بیشتر نقاط خانه اشاره کرد.

مبل هایی که در سبک مینیمال استفاده می شوند تنوع رنگی خیلی گسترده ای ندارند و همچنین گیاهان هم به صورت ظریفانه در این سبک ها حضور دارند.

سبک روستیک

سبک روستیک منزل

همانطور که از نام این سبک بر می آید شکل و شمایلی روستایی به خانه شما می دهد.

در سبک روستیک توجه به طبیعت اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل یکی از پرکاربردترین متریال ها در این سبک چوب است.

سبک پست مدرن دکوراسیون داخلی

سبک پست مدرن طراحی داخلی منزل

پست مدرنیسم مقوله پیچیده ای است که شاید برای درک بهتر آن بتوان به سبک های پست مدرن در طراحی دکوراسیون داخلی خانه رجوع کرد.

شما در سبک پست مدرن با محدودیتی مواجه نیستید و اگرچه این سبک هم اصول خاص خود را دارد، اما می توانید خلاقیت و نوآوری خود را در آن به نمایش بگذارید.

سبک نئوکلاسیک در دکوراسیون داخلی

سبک نئوکلاسیک منزل

برخی از افراد هم مسحور زیبایی های طراحی مدرن هستند و هم نمی توانند از نوستالژی های سبک های کلاسیک دست بکشند. در چنین شرایطی سبک نئوکلاسیک به کمک آن ها می آید.

حالا بیایید به این پرسش پاسخ دهید که دکوراسیون داخلی منزل در چه نقاطی صورت می گیرد.

دکوراسیون داخلی در چه نقاطی از منزل صورت می گیرد؟

دکوراسیون داخلی در نقاط مختلف خانه

همانطور که گفتیم دکوراسیون داخلی برای ایجاد هماهنگی بین اجزای خانه به کار برده می شود. بنابراین طبیعی است که دکوراسیون داخلی را در همه جای خانه استفاده کنیم. از جمله محل هایی که در بحث دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی دارند می توان به موارد زیر نام برد:

  • پذیرایی
  • آشپزخانه
  • اتاق خواب
  • بالکن
  • سرویس بهداشتی و حمام

تا اینجا تا حد زیادی با اهمیت دکوراسیون داخلی و انواع آن در خانه ها آشنایی پیدا کردیم. حالا بهتر است که به سراغ معرفی ایده طراحی دکوراسیون داخلی منزل برویم.

ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل

در ادامه برخی از مهم ترین ایده هایی که می توانند برای بهبود دکوراسیون داخلی منزل به کار بیایند را بر می شمریم. در این میان سعی کردیم با بیان ایده های مقرون به صرفه دست خوانندگان را برای اجرای آن ها باز بگذاریم.

از کارهای هنری خود و دیگران استفاده کنید

استفاده از تابلوهای هنری در منزل

هنر و دکوراسیون داخلی در ارتباط نزدیکی با یکدیگر هستند. همچنین هنر طیف وسیعی از فعالیت ها را شامل می شود که می توانید به فراخور نیاز و سلیقه خود آن ها را به کار بگیرید.

در ادامه برخی از ایده های هنری را که می توانید برای خانه خود به کار ببرید بیان می کنیم.

استفاده از بشقاب های تزئینی و دکوری بر روی دیوار

بشقاب های تزئینی در طراحی دکوراسیون منزل

بشقاب های تزئینی را هم می توانید از فروشگاه های مختلف سطح شهر تهیه کنید و هم خودتان آن ها را بسازید. این سازه های تزئینی در مقایسه با دیگر فاکتورهای تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی منزل هزینه بسیار پایین تری دارند. اما نکته ی جذاب پیرامون آن ها این است که آن ها می توانند جذابیت خانه شما را تا حد زیادی افزایش دهند.

نصب بوم های نقاشی بر روی دیوار

از دیگر مواردی که می توانید با استفاده از  هنر خود دکوراسیون داخلی منزل خود را بهبود دهید، استفاده از بوم های نقاشی است. اگر این بوم ها را خودتان تهیه کرده باشید هزینه چندانی دامن گیر شما نخواهد شد. اما اگر بخواهید تابلوهای نقاشی را که دیگران کشیده اند تهیه کنید احتمالا باید مبلغ بیشتری را بپردازید.

بوم های نقاشی را می توانید در بسیاری از نقاط خانه قرار دهید و این یک نکته مثبت برای شما به حساب می آید.

ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل؛ با طبیعت دست دوستی دهید

حضور عناصر طبیعت در دکوراسیون منزل

روانشناسان حضور (حتی منفعلانه) در طبیعت را یکی از روش های کسب آرامش می دانند. زندگی شهرنشینی امکان حضور همیشگی در طبیعت را از ما گرفته است. اما شما می توانید بخشی از طبیعت را به خانه خود بیاورید تا حس آرامش را تا حد زیادی تجربه کنید.

یکی از مثال های قابل ذکر را می توان کُنده چوب هایی در نظر گرفت که به شما کمک می کنند تا فضایی طبیعی به خانه خود بدهید. شما می توانید کنده چوب ها را به عنوان صندلی مورد استفاده قرار دهید.

کلیکسیون دارید؟ حالا وقت نمایش آن هاست!

برخی از افراد علاقه زیادی به جمع آوری و تهیه کلکسیون برای نوع خاصی از وسایل دارند. در ادامه برخی از پرکاربردترین کلکسیون هایی که مردم برای خود تهیه می کنند را بیان می کنیم:

  • کلکسیون پول و سکه قدیمی
  • کلکسیون پرچم کشورهای مختلف
  • کلکسیون کاردهای مختلف
  • کلکسیون کتاب های قدیمی

اینکه کلکسیون خود را در کجا نگه دارید بستگی به کلکسیون شما و هدف شما از ارائه آن دارد. مثلا بعضی از افراد ترجیح می دهند کلکسیون های خود را در اتاق شخصی شان نگهداری کنند. در صورتی که برخی دیگر از افراد ممکن است تمایل داشته باشند تا وسایل خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل؛ دستی به سر و روی مبلمان قدیمی خود بکشید

مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

امروزه معمولا در پذیرایی هر خانه ای مبل پیدا می شود. مبل ها وسیله هایی هستند که راحتی ما را در نشستن فراهم می کنند، اما این تنها نقش آن ها در خانه نیست.

مبل هایی که با سایر اجزای خانه هماهنگی داشته باشند می توانند زیبایی را به خانه شما بیاورند. از طرفی اگر در انتخاب مبل های خود دقت کافی را به کار نبرده باشید ممکن است زیبایی خانه شما تحت تاثیر قرار گیرد.

لازم نیست همیشه برای بهبود وضعیت مبل جدیدی را به خانه خود اضافه کنید. گاهی می توانید با بازسازی مبل های خانه جلوه جدیدی به منزل خود بدهید. برای این کار می توانید از کشیدن روکش جدید برای مبل های خود شروع کنید.

حالا اگر می خواهید چیز جدیدی به خانه خود اضافه کنید بهتر است سری به لیست بهترین مبل فروشی ها در شیراز بزنید. به این ترتیب می توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

در بخشی از کار رنگ های بولد و برجسته به کار ببرید

رنگ های برجسته در منازل

رنگ ها بخشی از کار طراحی دکوراسیون منزل هستند که می توانند به شما کمک کنند تا جزئیات را بیشتر به چشم دیگران بیاورید. این مورد به خصوص وقتی محقق می شود که در میان رنگ هایی روشن، رنگ بولد و برجسته ای به کار بگیرید.

در ادامه برخی از بهترین فروشگاه های فروش رنگ را معرفی می کنیم.

فضاهای ذخیره سازی منحصر به فردی ایجاد کنید

کمدها در طراحی دکوراسیون داخلی

ایجاد فضای ذخیره سازی زیبا به معنای واقعی کلمه یک تیر و دو نشان است. شما می توانید با داشتن فضاهای ذخیره سازی علاوه بر کسب زیبایی برای داشتن یک دکور داخلی زیبا و جذاب، از همه بخش هایی که تا به حال در خانه شما استفاده نمی شدند بهره ببرید.

یکی از بهترین فضاهای ذخیره سازی کمدهای دیواری هستند. به همین دلیل شاید شما هم بخواهید کمد دیواری مناسبی برای پذیرایی خود یا نقاط دیگری از خانه تان آماده کنید.

تزئین شیشه های مورد استفاده در آشپزخانه

تزئین شیشه های آشپزخانه در طراحی دکوراسیون داخلی

شاید به نظرتان این ایده واقعا تاثیرگذاری زیادی نداشته باشد، اما باید بگوییم که این کار به امتحانش می ارزد. شیشه هایی که در آشپزخانه دارید را می توانید به روش های مختلف تزئین کنید. همچنین شما می توانید از برچسب هایی برای زیباتر کردن آن ها بهره ببرید.

ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل؛ کابینت و کمدهای آشپزخانه را لمینیت کنید

نقش کابینت ها در دکوراسیون داخلی

آشپزخانه نقش بسیار موثری در هر خانه دارد. به همین دلیل وسایلی که در آن قرار دارند هم باید به زیباترین شکل خود باشند.

کابینت ها یکی از قسمت هایی مهم آشپزخانه است که اتفاقا بخشی از زیبایی آشپزخانه به آن بستگی زیادی دارد. اما مسئله ای که وجود دارد این است که تهیه کابینت و کمدهای آشپزخانه هزینه های زیادی را روی دست افراد می گذارد. در نتیجه ممکن است برخی از افراد از خیر زیباسازی کابینت های آشپزخانه خود بگذرند.

اما باید بگوییم که کابینت های آشپزخانه را می توان با لمینیت کردن آن ها هم تا حد بسیار زیادی تغییر داد. لمینیت ها که روکشی برای کابینت ها هستند زیبایی زیادی به کابینت ها می دهند. این روکش ها خود قیمت نسبتا بالایی دارند، اما شما می توانید تنها روی درب کابینت ها را روکش بکشید.

اما با این وجود اگر همچنان اصرار دارید که تغییری اساسی در کابینت های خود دهید می توانید از لیست بهترین فروشگاه های کابینت آشپزخانه در شیراز کمک بگیرید.

چیدمان خانه را تغییر دهید

اینکه فکر کنید برای ایجاد تفاوت همیشه باید چیزی را حذف و چیز دیگری را اضافه کرد لزوما فکر درستی نیست. گاهی اوقات شما می توانید با تغییر دادن جایگاه وسایل نقاط مختلف خانه خود تغییری اساسی در دکوراسیون داخلی خانه خود به وجود آورید.

پس اگر می خواهید بدون صرف هزینه اضافی برای دکوراسیون داخلی خود کاری کنید، بهتر است تا نگاهی به اطراف بیندازید.

کاغذ دیواری بخرید یا اینکه …

کاغذ دیواری در طراحی دکوراسیون داخلی

کاغذ دیواری ها روشی نسبتا آسان برای تغییر جلوه ظاهری خانه هستند. شما اگر بخواهید می توانید کاغذ دیواری های پرکاربردی برای پذیرایی خود پیدا کنید. اما ممکن است صرف هزینه خرید کاغذ دیواری برای برخی از افراد ممکن نباشد. در چنین شرایطی بهتر است که وقت خود را به کار دیگری برای به سازی دکوراسیون داخلی اختصاص دهید.

شما می توانید وسایل تزئیناتی مثل بشقاب های رنگی و تابلوهای هنری به دیوار خود اضافه کنید و  زیبایی آن را چند برابر نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت شیراز کناف به بررسی چرایی طراحی دکوراسیون داخلی منزل پرداختیم. دکوراسیون داخلی کمک می کند تا بتوانید هماهنگی همه اجزا و وسایل خانه خود را با یکدیگر حفظ کنید.

همچنین ایده هایی که در این مقاله معرفی کردیم به شما کمک می کنند تا بتوانید با صرف هزینه ای محدود اقدامات موثری در جهت زیباتر کردن خانه خود به کار ببرید.

شما با ایده های طراحی دکوراسیون داخلی منزل که در این مقاله بیان کردیم آشنایی دارید؟ از کدام یک از آن ها در خانه خود استفاده می کنید؟ آیا ایده های دیگری وجود دارند که بخواهید در دکوراسیون خانه خود از آن ها بهره ببرید؟

شما می توانید با کامنت کردن تجربیات خود نقش موثری در طراحی دکوراسیون داخلی خانه دیگر همراهان ما داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *